Trønderske historieturer
2023-01-31
Nettsted med forslag til lokalhistoriske spareturer.
Nylig oppdaget jeg nettstedet
historisketurtips.no, med turforslag i både i Oslo og Trøndelag. Spennende i seg selv, men spesielt interessant at det er en steinkjertur med på den lista også. I tillegg er det mye steinkjerhistorie og informasjon som bygger opp under turen, tilgjengelig på mobilen.
Den foreslåtte Steinkejerturen er på 3.7 kilometer, og starter i Svenskby’n på Sørsibakken. På enden av turen kan man få et flott utsyn over byen fra Grubba på Nordsiaplatået.
Turen går via Regimentsboligen, Steinkjer gravkapell, Steinkjer skole, byporten på Sannan, Steinkjer jernbanestasjon, Sneppen, Sørsikaia, kirka og samfunnshuset, over Steinkjerbrua og ned forbi de gamle brannstasjonene, Dampsaga, Rønningkvartalet, Høneby’n og Nordsihaugen. Et flott utsnitt av Steinkjers historie.
På Trøndelagslista står også en Levangertur og en tur på Straumen, Inderøy. Begge ser veldig spennende ut. Dette er verdt å prøve!
Leserkommentarer
Ny leserkommentar
Steinkjerleksikonet.no ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å fjerne innlegg som strider i mot våre kommentarregler.
Regler for leserkommentarer på Steinkjerleksikonet.no:
- Diskuter sak, ikke person. Det er ikke tillatt å trakassere navngitte personer eller andre debattanter.
- Rasistiske, usømmelige og diskriminerende innlegg vil bli fjernet.
- Skriver kort.
- Steinkjerleksikonet.no har redaktøransvar for alt som publiseres, men du er også personlig ansvarlig for innholdet i innlegget.
- Publisering av opphavsrettsbeskyttet materiale er ikke tillatt.
- Det er ikke tillatt å legge inn lenker i teksten.
- Alle innlegg blir kontrollert etter at de er lagt inn.
Innlegg blir slettet hvis de bryter med våre regler.