|
 |
 Stenkjær arbeidersamfund: I sin tid en viktig forening, som blant annet bygde Festlokalet, (Foto: M. Knoph)
Steinkjer arbeidersamfunn [Stenkjær arbeidersamfund]
I sin tid en viktig forening, som blant annet bygde Festlokalet, som var Steinkjers storstue fram til 1940.
Forening. Stiftet 6. mars 1877. Initiativtaker var Esten Qvam, som også ble foreningenes første ordfører (leder).
Stenkjær arbeidersamfund var kanskje Steinkjers mest betydningsfulle organisasjon på slutten av 1800-tallet. Man definerte ethvert virksomt individ i samfunnet som arbeider. Foreningen samlet rundt 1900 flere hundre medlemmer – og var et sosialt, økonomisk og kulturelt senter i over 40 år.
Aktiviteter de første årene Etablering av sykekasse var en av de viktigste sakene i starten.
Arbeiderforeningen arvet foreningen Frams boksamling og formue, og fortsatte dennes virksomhet med foredrag, samtalemøter og leseværelse.
Etter hvert fikk Arbeidersamfunnet egen musikkforening, eget kor,
støtteforening og spareforening. Arbeidersamfunnets hus ble mye brukt
til festlige tilstelninger og ulike pengeinnsamlinger.
Arbeidersamfundets hus – Festlokalet Man startet tidlig å arbeide for et eget lokale og i 1887 innviet man et eget forsamlingshus ved kirken (mnr. 247), med festlokale, scene, møterom etc.
I 1916 ble Arbeidersamfunnets hus kjøpt av Steinkjer kommune. Blant annet ble lokalene brukt til bystyremøter og kinosal. Arbeidersamfunnets hus – eller Festlokalet som det ble kalt i dagligtale - var Steinkjers storstue fram til 1940.
Kilder
Saxvik, K. (1979):
Steinkjer i framvekstårene, Foreningen gamle Steinkjer.
Har du tilføyelser, korrigeringer, bilder eller andre kommentarer: send gjerne en melding til redaksjonen.
|
 |
Bilder |
 |
 |
|