Steinkjerleksikonet

Steinkjerleksikonet

...et oppslagsverk om Steinkjer - på nett!

Bjørn Arild Gram
Bjørn Arild Gram: Ordfører i Steinkjer i perioden 2007 til 2020. (Foto: Morten Stene [26. august 2019])

Gram, Bjørn Arild

Ordfører i Steinkjer fra oktober 2007 til mars 2020. Statsekretær i Finansdepartementet fra 2005 til 2007.

Kommunal- og distriktsminister, styreleder Kommunenes sentralforbund, ordfører, statssekretær (SP). Født 1972, Steinkjer. Sønn av Harald Einarssøn Gram og Else-Marie Grove.

Utdanning
Studier i økonomi, ledelse og administrasjon fra Høgskolen i Nord-Trøndelag i perioden 1991-1997. Siviløkonom fra Høgskolen i Bodø (Nord universitet) i 2000. Studerte historie ved NTNU i 2004.

Yrke
Avdelingsleder for kontroll og analyse i Telenor Mobils kredittavdeling på Rørvik (2000 til 2005). Nestleder i KS siden 2012 og politisk leder i KS fra 12. mars 2020.

 

Han er gårdbruker på Øvre Skjefte i Steinkjer.
 
Politiske verv
Statssekretær i Finansdepartementet fra 17. oktober 2005 til 12. oktober 2007. Politisk rådgiver i Stortinget og politisk sekretær for fylkesordfører Kolbjørn Almlid. 

 

Fylkesleder i Senterpartiet i Nord-Trøndelag fra 2004 til 2006 og 2010 til 2012. Leder i Senterungdommens landsforbund fra 1996 til 1998. Fylkestingsrepresentant fra 1995 til 2019.

Kommunestyrerepresentant i Steinkjer i perioden 1992−2003 og 2008−2023. Valgt til ordfører i Steinkjer kommune 3. oktober 2007. Fratrådte som ordfører 16. mars 2020, for å bli styreleder for KS (Kommunenes sentralforbund).

 

Kommunal- og distriktsminister fra 14. oktober 2021.

 

Steinkjerambassadør

Kåret til Steinkjerambassadør av kommunenes innbyggere i en undersøkelse i 2019.


Har du tilføyelser, korrigeringer, bilder eller andre kommentarer:
send gjerne en melding til redaksjonen.
Steinkjer leksikon logo
27.10.21
S
teinkjer
leksikonet
...et oppslagsverk om Steinkjer - på nett!
Oppslagsord

A B C D E F
G H I J K L
M N O P Q R
S T U V W X
Y Z Æ Ø Å ?
Søk
(i hele nettstedet)
 
 
Blogg Siste blogger
En statsråd av de sjeldne
Den første byutvidelsen i 1900
Skilderhuset en kulturhistorisk markør
Flere...
 
Antall artikler:
3237
Antall bilder:
4417

 
 
Bjørn Arild Gram
Bjørn Arild Gram: Ordfører i Steinkjer i perioden 2007 til 2020. (Foto: Morten Stene [26. august 2019])

Gram, Bjørn Arild

Ordfører i Steinkjer fra oktober 2007 til mars 2020. Statsekretær i Finansdepartementet fra 2005 til 2007.

Kommunal- og distriktsminister, styreleder Kommunenes sentralforbund, ordfører, statssekretær (SP). Født 1972, Steinkjer. Sønn av Harald Einarssøn Gram og Else-Marie Grove.

Utdanning
Studier i økonomi, ledelse og administrasjon fra Høgskolen i Nord-Trøndelag i perioden 1991-1997. Siviløkonom fra Høgskolen i Bodø (Nord universitet) i 2000. Studerte historie ved NTNU i 2004.

Yrke
Avdelingsleder for kontroll og analyse i Telenor Mobils kredittavdeling på Rørvik (2000 til 2005). Nestleder i KS siden 2012 og politisk leder i KS fra 12. mars 2020.

 

Han er gårdbruker på Øvre Skjefte i Steinkjer.
 
Politiske verv
Statssekretær i Finansdepartementet fra 17. oktober 2005 til 12. oktober 2007. Politisk rådgiver i Stortinget og politisk sekretær for fylkesordfører Kolbjørn Almlid. 

 

Fylkesleder i Senterpartiet i Nord-Trøndelag fra 2004 til 2006 og 2010 til 2012. Leder i Senterungdommens landsforbund fra 1996 til 1998. Fylkestingsrepresentant fra 1995 til 2019.

Kommunestyrerepresentant i Steinkjer i perioden 1992−2003 og 2008−2023. Valgt til ordfører i Steinkjer kommune 3. oktober 2007. Fratrådte som ordfører 16. mars 2020, for å bli styreleder for KS (Kommunenes sentralforbund).

 

Kommunal- og distriktsminister fra 14. oktober 2021.

 

Steinkjerambassadør

Kåret til Steinkjerambassadør av kommunenes innbyggere i en undersøkelse i 2019.


Har du tilføyelser, korrigeringer, bilder eller andre kommentarer:
send gjerne en melding til redaksjonen.
Bilder
Bjørn Arild Gram [2006]
Relaterte artikler
Gram [slekt]
Ordførere i Steinkjer kommune
Statsråder fra Steinkjer
Mer om ...
Biografier
Ordførere
Politikere
Av interesse ...
Bartnes, Inge
Nord-Trøndelag [avis]
Solberg, Jostein
Ramsøy, Christina Nilsson
Prytz, Trond
Solheim, Johan
Moen, John Arne
Nordset, Oddbjørn
Stortingsrepresentanter fra Steinkjer
Almlid, Kolbjørn
...et oppslagsverk om Steinkjer
- på nett!

Redaksjonen - Tips en venn - Utskrift - Kontakt oss - - Følg Steinkjerleksikonet på Twitter - RSS feed
Creative Commons License
Steinkjerleksikonet er lisensiert under en Creative Commons Navngivelse 3.0 Norge Lisens
Annonser
Annonser på Steinkjerleksikonet
Ta kontakt

Steinkjerleksikonets podkastkanal

Korte lydbilder – alltid tilgjengelig - på YouTube.
www.youtube.com/

Abonner på Steinkjer-Avisa

Steinkjernytt i postkassen hver fredag.
www.steinkjer-avisa.no

Steinkjerarkivet

Steinkjerbilder fra historielagene i Steinkjer
www.steinkjerarkivet.no/

Egge museum

Aktiviteter og opplevelser hele året.
www.eggemuseum.no

Steinkjer bibliotek

Mye mer enn bøker!
http://steinkjer.folkebibl.no/

Kjøp Steinkjer-litteratur på nett

Foreningen gamle Steinkjer har nettbutikk med Steinkjerhistorie.
www.gamlesteinkjer.net

Steinkjerleksikonet på Facebook

Diskuter Steinkjer- leksikonet på Facebook
www.steinkjerleksikonet.no

Steinkjerleksikonet tvitrer

Følg Steinkjer- leksikonet på Twitter
www.steinkjerleksikonet.no
Annonsere?
Ta kontakt