Steinkjerleksikonet

Steinkjerleksikonet

...et oppslagsverk om Steinkjer - på nett!

Håkon M. Five
Håkon M. Five: Fylkesmann i Nord-Trøndelag fylke fra 1935 til 1941. (Foto: Ukjent)

Five, Haakon Martin

Stortingspolitiker i 11 år og statsråd tre ganger både som proviantminister og landbruksminister.

Gårdbruker, lærer, stortingsrepresentant, statsråd, fylkesmann. Født 27. september 1880, Five i Kvam, Nord Trøndelag. Sønn av gårdbruker Henrik Johnsen Five (1854-1927) og Margrete Rørno (1853-1898). Død 15. januar 1944.
 
Utdanning
Gikk Mære landbruksskole (1899-1901) Norges landbrukshøgskole (1902-1905), Den polytekniske høyskole i Zürich (1909) og tok statsøkonomisk eksamen (cand.oecon.) i 1910.

Arbeidserfaring
Lærer ved Sem landbruksskole (1905-1910), konstituert rasjonaliseringsdirektør (fra 1. okt.ober 1917), Norges landbruksutsending i De forente Stater (1. oktober 1920 - 26. juli 1921), sjef for Landbruksdepartementet i Blehrs andre regjering (26. juli 1921 - 6. mars 1923), Norges landbruksutsending i De forente Stater (1923-1924), fylkesmann i Nord-Trøndelag fylke (11. november 1927 - 3. mars 1933), Fylkesmann i Nord-Trøndelag fylke 1935-1941 (med bopel i Steinkjer. Avskjediget under okkupasjonen 30. juni 1941).

Gårdbruker på Five i Kvam fra 1917 (overtok farsgården).
 
Politiker
Stortingsrepresentant for Venstre fra Nord-Trøndelag fylke i 1922 til 1930, 1934 til 1936. Statsråd og sjef Provianteringsdepartementet i Gunnar Knudsens andre regjering (26. februar 1919 - 21. juni 1920. Bestyrte også i perioder Landbruksdepartementet). Statsråd og sjef Landbruksdepartementet i Mowinckels første regjering (25. juli 1924 - 5. mars 1926) og  Statsråd og sjef Landbruksdepartementet i Mowinckels tredje  regjering (3. mars 1933 - 20. mars 1935).
 
Verv
Leder for Selskapet for Norges Vels undersøkelser over jordbrukets driftsforhold.
 
Litteratur
Utga flere landbruksskrifter og skrevet mange landbruksøkonomiske artikler i tidsskrifter og blad.

Kilder

NSD politikervev: 
http

Har du tilføyelser, korrigeringer, bilder eller andre kommentarer:
send gjerne en melding til redaksjonen.
Steinkjer leksikon logo
31.01.23
S
teinkjer
leksikonet
...et oppslagsverk om Steinkjer - på nett!
Oppslagsord

A B C D E F
G H I J K L
M N O P Q R
S T U V W X
Y Z Æ Ø Å ?
Søk
(i hele nettstedet)
 
 
Blogg Siste blogger
Godt sledeføre
Fra velvære til sløsing
Hvor er dette?
Flere...
 
Antall artikler:
3427
Antall bilder:
4968

 
 
Håkon M. Five
Håkon M. Five: Fylkesmann i Nord-Trøndelag fylke fra 1935 til 1941. (Foto: Ukjent)

Five, Haakon Martin

Stortingspolitiker i 11 år og statsråd tre ganger både som proviantminister og landbruksminister.

Gårdbruker, lærer, stortingsrepresentant, statsråd, fylkesmann. Født 27. september 1880, Five i Kvam, Nord Trøndelag. Sønn av gårdbruker Henrik Johnsen Five (1854-1927) og Margrete Rørno (1853-1898). Død 15. januar 1944.
 
Utdanning
Gikk Mære landbruksskole (1899-1901) Norges landbrukshøgskole (1902-1905), Den polytekniske høyskole i Zürich (1909) og tok statsøkonomisk eksamen (cand.oecon.) i 1910.

Arbeidserfaring
Lærer ved Sem landbruksskole (1905-1910), konstituert rasjonaliseringsdirektør (fra 1. okt.ober 1917), Norges landbruksutsending i De forente Stater (1. oktober 1920 - 26. juli 1921), sjef for Landbruksdepartementet i Blehrs andre regjering (26. juli 1921 - 6. mars 1923), Norges landbruksutsending i De forente Stater (1923-1924), fylkesmann i Nord-Trøndelag fylke (11. november 1927 - 3. mars 1933), Fylkesmann i Nord-Trøndelag fylke 1935-1941 (med bopel i Steinkjer. Avskjediget under okkupasjonen 30. juni 1941).

Gårdbruker på Five i Kvam fra 1917 (overtok farsgården).
 
Politiker
Stortingsrepresentant for Venstre fra Nord-Trøndelag fylke i 1922 til 1930, 1934 til 1936. Statsråd og sjef Provianteringsdepartementet i Gunnar Knudsens andre regjering (26. februar 1919 - 21. juni 1920. Bestyrte også i perioder Landbruksdepartementet). Statsråd og sjef Landbruksdepartementet i Mowinckels første regjering (25. juli 1924 - 5. mars 1926) og  Statsråd og sjef Landbruksdepartementet i Mowinckels tredje  regjering (3. mars 1933 - 20. mars 1935).
 
Verv
Leder for Selskapet for Norges Vels undersøkelser over jordbrukets driftsforhold.
 
Litteratur
Utga flere landbruksskrifter og skrevet mange landbruksøkonomiske artikler i tidsskrifter og blad.

Kilder

NSD politikervev: 
http

Har du tilføyelser, korrigeringer, bilder eller andre kommentarer:
send gjerne en melding til redaksjonen.
Bilder
 
Relaterte artikler
Fylkesmannen i Nord-Trøndelag
Fylkesmannsgården
Nord-Trøndelag Venstre
Statsråder fra Steinkjer
Stortingsrepresentanter fra Steinkjer
Mer om ...
Fylkesmenn
Kvam
Politikere
Stortingsrepresentanter
Av interesse ...
Schiefloe, Johan Kristian
Tønne, Tore
Voie, Søren Fredrik
Foosnæs, Thomas Olsen
Stenkjær
Aasved, Anders
Juul, Mona
Ystgaard, Hans-Magnus
Støstad, Sverre
Foosnæs, Hans Konrad
...et oppslagsverk om Steinkjer
- på nett!

Redaksjonen - Tips en venn - Utskrift - Kontakt oss - - Følg Steinkjerleksikonet på Twitter - RSS feed
Creative Commons License
Steinkjerleksikonet er lisensiert under en Creative Commons Navngivelse 3.0 Norge Lisens
Annonser
Annonser på Steinkjerleksikonet
Ta kontakt

Steinkjerleksikonets podkastkanal

Korte lydbilder – alltid tilgjengelig - på YouTube.
www.youtube.com/

Status oppkjørte skiløyper

Løypeinformasjon i Steinkjer. Zoom inn for detaljer.
www.skisporet.no

Steinkjerarkivet

Steinkjerbilder fra historielagene i Steinkjer
www.steinkjerarkivet.no/

Egge museum

Aktiviteter og opplevelser hele året.
www.eggemuseum.no

Steinkjer bibliotek

Mye mer enn bøker!
http://steinkjer.folkebibl.no/

Kjøp Steinkjer-litteratur på nett

Foreningen gamle Steinkjer har nettbutikk med Steinkjerhistorie.
www.gamlesteinkjer.net

Steinkjerleksikonet på Facebook

Diskuter Steinkjer- leksikonet på Facebook
www.steinkjerleksikonet.no

Steinkjerleksikonet tvitrer

Følg Steinkjer- leksikonet på Twitter
www.steinkjerleksikonet.no
Annonsere?
Ta kontakt