Steinkjer leksikon logo
Startsiden
S
teinkjer
leksikonet
...et oppslagsverk om Steinkjer - på nett!
Oppslagsord
A B C D E F
G H I J K L
M N O P Q R
S T U V W X
Y Z Æ Ø Å ?
Søk
(i hele nettstedet)
 
 
Blogg Siste blogger
En liten værmelding (06.09.10)
Brøytestikkene på plass (04.09.10)
Å krysse sine zebraspor (25.08.10)
Flere...
 
Antall oppslagsord:
1796
Antall bilder:
1519

 
 
10.09.10

Blogg

Lyden av snø

2010-01-06
SNØKNIRK: Lyden av «skarpe» snøfnugg som pakkes?
SNØKNIRK: Lyden av «skarpe» snøfnugg som pakkes?
30 kuldegrader: Knirk - knirk - knirk …

Knirk - knirk - knirk … sier det under skoene for hvert steg jeg tar. Snø, kald snø, som blir tråkket på og som krymper seg med et knirk. Er ikke det en ubeskrivelig flott lyd?

Jeg får skikkelig godfølelse av denne lyden. Hver gang jeg opplever det tenker jeg: Å så herlig! Jeg blir nesten hypnotisert av mine egne skritt og den systematiske knirkingen. Sjelden er veien til arbeid så kort som når jeg knirker meg av gårde.

Riktignok viste gradestokken nesten 30 kuldegrader i morges. Men en vindstille tidligmorgen gir perfekte lydforhold - for lyden av snø. Litt beit det i nesen da jeg passerte Figgjaelva, men er man godt kledd er det et fantastisk utevær.

Hver gang jeg hører knirkelyden kommer det samme mimrebildet opp i hodet mitt. Jeg er kanskje åtte år. Ligger langt under dyna og hører masse skritt på veien utenfor huset mitt. Gymnasiastene som går til skolen! Noen fort, andre sakte, innimellom stereoknirk. Så ble det gjerne stille en stund – før en superfort knirker dukka opp. Hun kom sikkert for seint til timen…

I morges hørte jeg lyden i det avisbudet var utenfor huset mitt: Knirk - knirk!

Fascinerende forresten at dette barndomsknirkeminnet dukket opp i dag. For i dag var jeg på besøk hos Steinkjer videregående skole – det som før i tida het Steinkjer gymnas – og møtte masse flotte ungdommer. Eller kanskje det var nettopp derfor at bildet dukket opp ekstra tydelig i dag?

Men hva er det som skaper lyden? Sannelig om jeg vet. Jeg leser på Meteorologileksikonet at snø består av sekskantede krystaller. Ved lav temperatur er krystallene «skarpe». Det gjør at snøfnuggene ligger «langt» fra hverandre. Da er det kanskje så enkelt som at vi pakker sammen snøfnuggene når vi tråkker på dem.

Hvor kaldt må det være før vi hører knirkelyden? Jeg har ikke sjekket. Kanskje noen vet? Og er det slik at ulik vekt lager ulik lyd. Altså, hvis du er lett og jeg er tung så lager vi forskjellig lyd. Det må da være noen med absolutt gehør som kan fortelle hva de hører.

Knirk – knirk – knirk …


Leserkommentarer

Ny leserkommentar


Steinkjerleksikonet.no ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å fjerne innlegg som strider i mot våre kommentarregler.

Regler for leserkommentarer på Steinkjerleksikonet.no:

  • Diskuter sak, ikke person. Det er ikke tillatt å trakassere navngitte personer eller andre debattanter.
  • Rasistiske, usømmelige og diskriminerende innlegg vil bli fjernet.
  • Skriver kort.
  • Steinkjerleksikonet.no har redaktøransvar for alt som publiseres, men du er også personlig ansvarlig for innholdet i innlegget.
  • Publisering av opphavsrettsbeskyttet materiale er ikke tillatt.
  • Det er ikke tillatt å legge inn lenker i teksten.
  • Alle innlegg blir kontrollert etter at de er lagt inn.

Innlegg blir slettet hvis de bryter med våre regler.

Mest lest
Oftenåsen [Offenåsen]
Steinkjers historie
Bonden II [motorbåt]
Nord-Trøndelag fylke
Nord-Trøndelag fylke
Ordførere i Steinkjer kommune
Fylkesbilene i Nord-Trøndelag
Egge ungdomsskole
Båttrafikk på Snåsavatnet
Sist oppdatert
Bonden [dampbåt]
Vinje [motorbåt]
Båttrafikk på Snåsavatnet
Bonden II [motorbåt]
Snåsningen [tømmerfløtingsbåt]
St.Olaf [motorbåt]
Diana [dampskip]
Kvam, Karl Eystein
Aktuelt
Bildenyhet
En liten værmelding (06.09.10)
Bildenyhet
Brøytestikkene på plass (04.09.10)
Bildenyhet
47 år etter Steinkjer folkeskole (04.09.10)
Bildenyhet
På sporet av salamanderen (29.08.10)
Bildenyhet
Ferskenstorpigg (25.08.10)
Flere...
...et oppslagsverk om Steinkjer
- på nett!

Redaksjonen - Tips en venn - Utskrift - Kontakt oss - Følg Steinkjerleksikonet på Facebook - Følg Steinkjerleksikonet på Twitter
Creative Commons License
Steinkjerleksikonet er lisensiert under en Creative Commons Navngivelse 3.0 Norge Lisens
Annonser
Annonser på Steinkjerleksikonet
Ta kontakt

Abonner på Steinkjer-Avisa

Steinkjernytt i postkassen hver fredag.
www.steinkjer-avisa.no

Oftenåsen opp

Meld deg på mosjonsløpet Oftenåsen opp.
www.steinkjerfik.no/

Kjøp Steinkjer-litteratur på nett

Foreningen gamle Steinkjer har ny nettbutikk med Steinkjerhistorie.
www.gamlesteinkjer.net

Støtt Steinkjer friidrettsklubb

Gi grasrotandelen til en av Norges beste friidrettsklubber.
www.steinkjerfik.no

Steinkjerleksikonet tvitrer

Følg Steinkjer- leksikonet på Twitter
www.steinkjerleksikonet.no

Steinkjerleksikonet på Facebook

Diskuter Steinkjer- leksikonet på Facebook
www.steinkjerleksikonet.no
Annonsere?
Ta kontakt