Steinkjer leksikon logo
Startsiden
S
teinkjer
leksikonet
...et oppslagsverk om Steinkjer - på nett!
Oppslagsord

A B C D E F
G H I J K L
M N O P Q R
S T U V W X
Y Z Æ Ø Å ?
Søk
(i hele nettstedet)
 
 
Blogg Siste blogger
Et Steinkjerbilde fra 1920-tallet (16.05.13)
I kongenes fotspor (12.05.13)
Steinkjers brakkerekord (03.05.13)
Flere...
 
Antall oppslagsord:
2159
Antall bilder:
2463

 
24.05.13

Blogg

Hossobåndhopperne kommer

2012-07-07
Hossobånd (Foto: Bjerkem.com)
Hossobånd (Foto: Bjerkem.com)
Det nærmer seg Nordlek i Steinkjer. En festival for hossobåndhoppere og andre.

Ikke oppdatert? Jo, det er nordisk folkedans- og folkemusikerstevne i Steinkjer til uka. Den 36. i rekken. Og den første i Steinkjer, som også blir verdens nordligste og mest kompakte Nordlek noen sinne i følge informerte kilder. Det meste foregår på Guldbergaunet: i Steinkjerhallen skal det danses dag og natt og i klasserommene i skolene ved siden av er det sovesaler, hvis noen skal sove.

Et stort arrangement. Det kommer 2000 personer som skal være i Steinkjer i neste ei uke. Og festivalen vil nok prege byen. Det er også fullt mulig å delta for oss uten hossobånd. Både når det gjelder dansing, konserter og spising på Torgkafeen, som etableres i anledning festivalen.

Men det var begrepet hossobåndhopper jeg skulle dvele med. Det ble kastet fram for ei tid siden, som et gammelt, lokalt ord - brukt som en halvsleivete karakterstikk av folkedansere. Ordet var nytt for meg.

«Hosso» er trøndersk for hoser eller strømper, og hossobånd er bånd for å holde knestrømpene oppe. I følge pålitelige kilder brukes hosebånd til de fleste mannlige bunadene, der det festes under kneet, og båndet henger dekorativt ned langs leggen. Og ved nærmere undersøkelser ser jeg det finnes mange varianter og forseggjorte utgaver. De fleste av Husflidens hosebånd er i ull og finnes i mange farger og mønstre.

Logikken er klar: herrebunad, med hosebånd, er en uniform for folkedansere, derfor betegnelsen hossobåndhoppere. Egentlig er det et bra uttrykk, som kanskje er bevaringsverdig.

Det skal forresten være folkedraktframvisning og festtog i sentrum lørdag den 14. – så da blir det sikker mange flotte hossobånd og hossobåndhoppere å se.

Men jeg ser også av pålitelige oppslagsverk at strømpebånd, eller hosebånd, primært brukes som tilbehør til kvinners undertøy og strømper. Og i den sammenhengen får kanskje hossobåndhopper litt andre assosiasjoner ;-/

Leserkommentarer

Hossobåndhoppere

Skrevet av Nils Olufsen, 2012-07-07 22:29:44
Veit du at det å lage hossobånd kalles å flamme og resultatet blir kalt flammaband. I aille faill sa min mor det og hun var fra Namdalseid. Jeg har også flammet et par hossoband til meg selv.

Ny leserkommentar


Steinkjerleksikonet.no ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å fjerne innlegg som strider i mot våre kommentarregler.

Regler for leserkommentarer på Steinkjerleksikonet.no:

  • Diskuter sak, ikke person. Det er ikke tillatt å trakassere navngitte personer eller andre debattanter.
  • Rasistiske, usømmelige og diskriminerende innlegg vil bli fjernet.
  • Skriver kort.
  • Steinkjerleksikonet.no har redaktøransvar for alt som publiseres, men du er også personlig ansvarlig for innholdet i innlegget.
  • Publisering av opphavsrettsbeskyttet materiale er ikke tillatt.
  • Det er ikke tillatt å legge inn lenker i teksten.
  • Alle innlegg blir kontrollert etter at de er lagt inn.

Innlegg blir slettet hvis de bryter med våre regler.

Mest lest
Sparebanken Midt-Norge [SpareBank1]
DS Figga
Steinkjer under den andre verdenskrig (1939–1945)
Trivelige Trøndelag [vise]
Finne, Svein
Beitstaden historielag
Steinkjerhallen
Rungstadvatnet
Sist oppdatert
Thoresen slakterforretning A/S
Klæth, Karen
Vassaunvatnet
Steinkjer skiklubb
Rungstadvatnet
Nord-Trøndelag og Nordenfjeldsk tidende
Kongevegen gjennom Steinkjer
Drøgsåsvegen
Aktuelt
Bildenyhet
Barnetoget Lø (16.05.13)
Bildenyhet
Et Steinkjerbilde fra 1920-tallet (16.05.13)
Bildenyhet
I kongenes fotspor (12.05.13)
Bildenyhet
Markerte frigjøringsdagen (08.05.13)
Bildenyhet
Sothøne i Figgjaoset (06.05.13)
Flere...
...et oppslagsverk om Steinkjer
- på nett!

Redaksjonen - Tips en venn - Utskrift - Kontakt oss - Følg Steinkjerleksikonet på Facebook - Følg Steinkjerleksikonet på Twitter - RSS feed
Creative Commons License
Steinkjerleksikonet er lisensiert under en Creative Commons Navngivelse 3.0 Norge Lisens
Annonser
Annonser på Steinkjerleksikonet
Ta kontakt

Abonner på Steinkjer-Avisa

Steinkjernytt i postkassen hver fredag.
www.steinkjer-avisa.no

Egge museum

Aktiviteter og opplevelser hele året.
www.eggemuseum.no/

Steinkjer bibliotek

Mye mer enn bøker!
http://steinkjer.folkebibl.no/

Kjøp Steinkjer-litteratur på nett

Foreningen gamle Steinkjer har nettbutikk med Steinkjerhistorie.
www.gamlesteinkjer.net

Steinkjerleksikonet tvitrer

Følg Steinkjer- leksikonet på Twitter
www.steinkjerleksikonet.no

Steinkjerleksikonet på Facebook

Diskuter Steinkjer- leksikonet på Facebook
www.steinkjerleksikonet.no
Annonsere?
Ta kontakt